Sojusz między morzami

Międzymorze, czyli idea Józefa Piłsudskiego o stworzeniu państwa będącego kontrą dla Niemiec i ZSRR we Wschodniej Europie, dzisiaj jest traktowane bardziej jako zabawna ciekawostka, niż realny plan historyczny. Jednak są osoby, które nie tylko uważają Międzymorze za realny plan geostrategiczny, ale również czują, że ta idea mogłaby odnaleźć się we współczesnej Europie.

Współczesne możliwości stworzenia takiego państwa są kwestią dyskusyjną i argumenty można by długo podawać, jednak większość sprowadza się do “gdybologii”, ponieważ nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć tego, jak potoczy się historia. Jednak jesteśmy w stanie przewidzieć konsekwencje naszych działań i to chciałbym w tym tekście przedstawić. Co by się stało, gdyby właśnie dzisiaj państwa podpisały umowę o stworzeniu Międzymorza?

Zacznę od przedstawienia definicji Międzymorza: “federacja państw Europy Środkowej i Wschodniej”. Jakie państwa składają się na ten twór zależy od osoby, którą pytamy, jednak ja na potrzeby tego tekstu uznam, że Międzymorze utworzą: Polska (jako wiodący kraj), Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia oraz Finlandia.

Międzymorze jako federacja zmieniłaby perspektywę w pierwszej kolejności Europy Zachodniej i Rosji, potem Stanów Zjednoczonych i Chin. Najpierw skupmy się na Europie Zachodniej.

Przede wszystkim, federalizacja Międzymorza doprowadzi do przyspieszenia tego samego procesu w Unii Europejskiej, w celu zwiększenia własnej siły. Z perspektywy Unii Europejskiej powstaje niepewna siła na wschodniej flance, nad którą ciężej będzie sprawować kontrolę i która może być bardziej chętna do współpracy z Rosją, niż ze Starym Kontynentem. Dlatego też UE będzie zależeć na zwiększeniu własnej siły i osłabieniu Międzymorza. co przeprowadzi wspierając grupy narodowe i separatystyczne, znajdujące się wewnątrz Europy Wschodniej.

Rosja będzie widzieć w Międzymorzu zagrożenie, nie tylko dla swoich interesów mocarstwowych, ale też i przetrwania. Jeśli w wyniku wojny, bądź też sankcji wystosowanych przez Międzymorze, FR zostanie odcięta od Europy Zachodniej, spowoduje to gospodarczą zapaść kraju. Bez miejsca, gdzie Rosjanie mogą sprzedawać swoje zasoby, nastąpi gospodarczy krach i sytuacja może doprowadzić nawet do rozpadu Rosji, jeśli kryzys utrzymałby się dłużej. Dlatego Rosja może być nawet bardziej agresywna w stosunku do Międzymorza i wykorzystywać bardziej otwarte metody sprzeciwu i podminowywania wrogiej federacji.

Sojusznicy Międzymorza mogą zatem znajdować się tysiące kilometrów dalej, jednak należy się zastanowić, który z nich ma większy interes we wspieraniu takiego tworu.

Dla USA Międzymorze jest ułatwieniem rywalizacji z Rosją, ponieważ zamiast wielu małych państewek mogą współpracować z jednym dużym, jednak obecnie NATO bardzo dobrze spełnia rolę kontry dla Rosji, a poświęcenie relacji z Europą Zachodnią może nie być warte wsparcia niepewnego i młodego państwa.

Chiny nie mają większego interesu w Międzymorzu. Obecny podział Europy jest dla nich jak najbardziej satysfakcjonujący, a stabilna sytuacja w regionie tylko sprzyja ich rosnącej potędze gospodarczej. Dlatego stworzenie federacji, która służyłaby za punkt zapalny wobec wszystkich swoich sąsiadów, mogłoby doprowadzić do wycofania się Chin z regionu.

Podsumowywując, Międzymorze byłoby otoczone przez wrogów, z potencjalnymi sojusznikami położonymi daleko i nie posiadającymi zbyt wielkich interesów we wspieraniu nowego tworu. Koncept Międzymorza mógł być popularny i mieć jakiś sens w XX wieku, jednak w obecnych czasach jego wprowadzenie mogłoby mieć katastrofalne skutki dla wszystkich państw członkowskich.

Advertisements

One thought on “Sojusz między morzami

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s