Co nam daje ONZ?

Rada Bezpieczeństwa ONZ jest najbardziej znanym i najsłynniejszym organem tej organizacji. Składa się z piętnastu członków, pięciu stałych (USA, Anglii, Chin, Francji i Rosji (dawniej ZSRR) oraz dziesięciu członków niestałych, których co dwa lata wymienia się połowę. Kraje reprezentujące niestałych członków dzieli się w następujący sposób: Afryka i Azja otrzymują pięć reprezentantów, dwóch pochodzi z Ameryki Łacińskiej, dwóch z Europy Zachodniej i jeden z Europy Wschodniej.

Drugiego czerwca Rada Bezpieczeństwa ONZ wybrała pięciu niestałych członków. Jednym z nich, jako reprezentant Europy Wschodniej została Polska. Jest to wielki sukces dla naszej dyplomacji oraz powód do dumy, mimo że to będzie nasz szósty raz w RB. Zwycięstwo było pewne, ponieważ w 2016 roku z ubiegania się o to miejsce zrezygnowała Bułgaria. W związku z objęciem tak prestiżowej funkcji, warto sobie zadać pytanie “co możemy jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa?”

Po pierwsze, uczestniczymy w obradach najważniejszej grupy zajmującej się bezpieczeństwem światowym. Oznacza to, że nasz głos będzie słyszany na najwyższym szczeblu, dzięki czemu możemy być pewni, że nasze interesy mogą zostać zauważone. Nie chodzi o sam prestiż, ale o możliwość zaprezentowania swojego zdania i być może lekkiego wpłynięcia na wyniki obrad.

Po drugie, wzmacnia się nasza pozycja w samym ONZ, co w następstwie prowadzi do zwiększenia naszej siły przebicia w świecie. Mamy też lepszy wgląd w sytuację międzynarodową oraz w napięcia między państwami jakie mogą się tworzyć, a co za tym idzie możemy lepiej wykorzystać zmiany w sytuacji międzynarodowej.

Po trzecie, zwiększa się nasza pozycja w Europie Wschodniej, ponieważ teraz reprezentujemy opinie i potrzeby całego tego bloku. W poprzednim wpisie twierdziłem, że Międzymorze jest nierealistycznym pomysłem. Jednak ten wybór w kandydaturze ONZ pokazuje, że Polska jest widziana jako kraj przewodzący Europie Wschodniej. Być może w przyszłości nasza rola przewodnia zwiększy się i idea Międzymorza stanie się bardziej realna.

Podsumowując, jest to głównie prestiżowa rola. Jednak nadal możemy ją wykorzystać, jeśli nasi rządzący wykażą się sprytem i pomysłowością, oraz zdolnością do skutecznej analizy otrzymanych informacji. Czas pokaże, czy dobrze wykorzystamy naszą szansę. Na koniec chciałbym podziękować naszym dyplomatom za skuteczną pracę w celu uzyskania tej kandydatury. Oby jak najwięcej takich sukcesów.

Źródło:
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/polska-wybrana-na-niestalego-czlonka-rady-bezpieczenstwa-onz,745534.html

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s