Realizm nie czyni wolnym

W próbach zrozumienia dążeń ludzi do władzy przyjmuje się wiele teorii. Jedną z nich jest teoria realistyczna, która twierdzi, bazując na dziełach Hobbsa, że człowiek z natury jest konfliktowy, anarchia jest brutalna i niezorganizowana, a ład międzynarodowy utrzymywany jest poprzez siłę. Realizm zakłada, że człowiek dąży do władzy dla samej władzy, że jest gotowy poświęcić wszystko dla utrzymania jej. W naszym kraju mamy teraz politykę, która jest prowadzona w oparciu o te zasady, politykę dążącą do pełni władzy bez oddawania jej nikomu i współczuję każdemu kto popiera działania tej władzy.

Ponieważ polityka realizmu musi prowadzić do ograniczania wolności. Nie ma w niej możliwości oddania komukolwiek uprawnień albo prawa do decyzji. Im większa centralizacja ośrodków kierujących, tym lepiej. Dlatego też działania PiS są groźne. Bo pozwalając na takie działania, pozwalamy na odbieranie wolności, na koncentrowanie jej w ręku jednego człowieka, czymś co przez wiele lat historii nauczyliśmy się, że nigdy nie było czymś dobrym. A jednak istnieje aprobata dla rozpierania trójpodziału władzy.
Mam nadzieję, że wyborcy PiS którzy nadal popierają partię w jej dążeniu do dekomunizacji Polski dalej będą w nią wierzyć i gdy przyjdzie czas oddania życia za państwo w celu walki “z komuną” to pójdą na bagnety. Że gdy potrzeba będzie oddania majątku w celu aby “Państwo Polskie wstało z kolan” to ci ludzie którzy nie protestują oddadzą to co mają. Bo jeśli nie protestują przeciwko gromadzeniu władzy przez tą partię teraz, to dlaczego ktokolwiek miałby się za nimi wstawić w czasie, kiedy to oni nagle staną się poszkodowanymi, a system który ignorowali lub popierali stanie się ich wrogiem, któremu sami dali prawa, do dysponowania swoją wolnością. Mam nadzieję, że nie będą hipokrytami.
A każdy kto uważa, że to nie jego interes, że to nie jego sprawa, niech pamięta słowa “Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili. “ Edmunda Burke.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s